Kvalita potravin a výživa & recepty na každý den

PROČ JSOU NĚKTERÉ DRUHY RYB CÍTIT RYBINOU? Jak se tohoto zápachu zbavit?

Ryby, když se dobře připraví,  chutnají skvěle a navíc jsou to potraviny bohaté na cenné živiny. Některé druhy ryb jsou však cítit rybinou, která je mnohým z nás nepříjemná. Kvůli této typické ,,vůni” spusta lidí ryby  vůbec nejí, což je velká škoda. Věděli jste, že tohoto rybího  zápachu  se dá snadno zbavit?

Proč jsou ryby cítit rybinou?

Za typický rybí zápach je zodpovědná chemická látka s názvem trimethylalamin oxid (TMAO), která se přirozeně vyskytuje v mořských rybách.  Sladkovodní ryby obsahují daleko menší množství této látky, proto jsou méně cítit  rybinou.

Díky této látce (TMAO) mohou ryby přežít ve slané vodě. Pro představu, mořská voda obsahuje v průměru 35 g/l soli. Takové množství soli ve vodě by z těla živočichů  doslova vysálo veškerou vodu z těla. Tomuto jevu se říká osmóza a je to proces, při kterém se molekuly vody pohybují směrem od vyšší koncentrace k nižší koncentraci  –  zjednodušeně, voda z těla mořských ryb by se chtěla vytlačit ven do moře. Ale protože mořské ryby obsahují  zmíněnou látku TMAO, tak si  udrží vodu v těle.

Tato látka je sama o sobě bez zápachu. Pokud ale chytíme rybu, vytáhneme z moře a usmrtíme, začne se tato látka (TMAO) rozkládat pomocí bakteriíí a enzymů  na jednoduší látku trimethylamin – v rybím mase se začne po 3 – 4 dnech objevovat rybí zápach.

rybina

Všechny druhy ryb jsou cítit rybinou?

Sladkovodní ryby díky nižšímu obsahu TMAO nejsou prakticky cíiti rybinou ( ale zejména maso sladkovodních tučných ryb může být cítit bahnem, řasami – záleží v jakém prostředí ryby žijí).

To, v jaké míře je ryba cítit rybinou, nám vlastně říká, jak je ryba čerstvá. Mořská ryba bezprostředně po ulovení totiž vůbec nesmrdí. Čím více ryba zapáchá, tím delší dobu je už venku z vody.

 

 

Jak se zbavit rybího zápachu

Tak s tím vám pomůže jednoduchá chemie. Rybí zápach v počáteční fázi můžete neutralizovat jakoukoliv kyselou látkou, třeba citrónovou šťávou. Ale třeba i klasickým či vinným octem,  tatarskou omáčkou.

Pokud se vám tento článek líbil, můžete jej sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

ZDROJE:

https://www.fda.gov/food/buy-store-serve-safe-food/selecting-and-serving-fresh-and-frozen-seafood-safely#shopping

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0168160596011348

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11854367/

BRUNNING, Andy. Proč pláčeme při krájení cibule?: plus 57
dalších otázek, které nás napadnou u jídla. Praha: Grada Publishing, 2019. ISBN
978-80-271-0773-5.

https://www.youtube.com/watch?v=YJugFcBWNY4&list=LL&index=1

Úvodní foto: Canva fotobanka

 

 

 

 

 

 

Michaela Smolková

Michaela Smolková

Autorka článku, Ing. Michaela Smolková, specialistka na kvalitu potravin a výživu.
Vystudovala obor Chemie a technologie potravin na UTB ve Zlíně. Od roku 2011 pracuje v potravinářství v oblasti vývoje, zajištění bezpečnosti a kvality potravin. Od roku 2021 se také věnuje vzdělávání veřejnosti v preventivní výživě a výběru kvalitních potravin.