Kvalita potravin a výživa & recepty na každý den

PROČ JÍST RYBY? Jaké jíst druhy ryb a v jakém množství?

Ryby patří mezi potraviny, které nám nabízejí velké množství benefitů. Ryby jsou zdrojem kvalitních bílkovin, jódu, minerálních látek – draslík, selen, vitamínů – A a D, B. Tučné ryby (losos, makrela, sardinka, sleď) a také třeba tolik oblíbený tuňák jsou navíc  dobrým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které si v našem těle nedokážeme ,,vyrobit“, a proto je musíme přijímat potravou. Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, snižují hladinu cholesterolu v krvi a proto mají příznivé účinky na naše zdraví.

Kolik ryb týdně jíst?

Dle odborníků na výživu bychom měli sníst 17 kg ryb za rok/os.

Což odpovídá 2-3 porce ryb týdně (370 – 400 g)

1 porce = 120 – 150 g.

České republice je spotřeba ryb o dost nižší, dlouhodobě se drží spotřeba na hodnotě kolem 5 kg ryb na osobu za rok. Kdy z tohoto množství sníme sladkovodních ryb kolem 1,3 kg na osobu ročně.

Kolik ryb by měly jíst děti?

Dětem se doporučují také 2 porce ryb týdně. Ovšem dětské porce jsou menší. Orientační velikosti porce dle věku:

1-3 roky – 30 g

4 – 7 let – 60 g

8 – 10 let – 90 g

11 let a straší – 120 g

Vhodné ryby pro děti : ančovičky, makrela, sumeček, tresky, losos, tilápie, hejk, sardinky, pstruzi, tuňák v konzervě, kapr… Celý seznam doporučených druhů ryb pro děti najdete ZDE

Jaké druhy ryb jíst?

Ryby v jídelníčku střídejte, vhodné jsou jak ryby čerstvé, tak mražené. Bez obav také zařaďte konzervy (tuňáky, sardinky, sledě) i nakládané – zavináče.

 Dle výživových doporučení bychom měli dát přednost tučnějším rybám, které jsou bohaté na omega-3 MK. Nicméně nejlepší je opět pestrost a střídání různých druhů ryb.  Jezte ryby mořské i sladkovodní, tučné i méně tučné.

 

Jak poznáme, že je ryba kvalitní a čerstvá? A skutečně nám hrozí nějaké nebezpečí v podobě kontaminantů, které ryby obsahují?

 

Tak o tom zase příště…

Pokud se vám tento článek líbil, můžete jej sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Michaela Smolková

Michaela Smolková

Autorka článku, Ing. Michaela Smolková, specialistka na kvalitu potravin a výživu.
Vystudovala obor Chemie a technologie potravin na UTB ve Zlíně. Od roku 2011 pracuje v potravinářství v oblasti vývoje, zajištění bezpečnosti a kvality potravin. Od roku 2021 se také věnuje vzdělávání veřejnosti v preventivní výživě a výběru kvalitních potravin.

Jak se vám článek líbil?

4 Comments

  1. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  2. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *