Kvalita potravin a výživa & recepty na každý den

Vejce rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Jsou pro nás cenným zdrojem plnohodnotných bílkovin, tuků a také některých vitamínů a minerálních látek. Navíc v kuchyni mají široké spektrum využití a pokrmy z nich jsou velmi chutné. Nejčastěji se  v ochodech setkáme s vejci slepičími  ,,třídy A”. Stejně jako u ostatních potravin, tak i u vajec je třeba dodržovat podmínky skladování, aby vydržela co nejdéle čerstvá a hlavně zdravotně nezávadná. Věděli jste, že můžete narazit v tržní síti na vejce různé kvality?

Vejce z hlediska výživy

Vejce mají vysokou výživovou hodnotu. Obsahují bílkoviny, které jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny masa a mléka. Dále ve vejcích najdeme ve významnějším množství vitamín B12, B2 a B5. Z minerálních látek pak selen, fosfor a železo.

A CO CHOLESTEROL? Možná jste už někde slyšeli o tom, že vejce jsou pro nás ,,nezdravá”, protože obsahují vyšší množství cholesterolu. Což je pravda jen na půl….Cholesterolu obsaženém ve vejci není třeba se bát. Klinické a epidemiologické studie ukazují, že vejce mají velmi malý a klinicky nevýznamný vliv na hladinu krevního cholesterolu a nezvyšují rizika kardiovaskulárních chorob, neboť mají pozitivní vliv na poměr LDL a HDL cholesterolu. Cholesterol hraje důležitou roli v našem jídelníčku, je potřeba pro stavbu buněčných membrán, slouží pro syntétu pohlavních hormonů, vitamín D a žlučových kyselin.  1 vejce obsahuje 164 mg cholesterolu, přičemž denně bychom měli sníst ve stravě max. 300 mg cholesterolu.

Výživová hodnota vajec je dána především složením krmiva slepic. V dnešní době jsou na trhu dokonce dostupná tz. obohacená vejce, v takovém případě je na obalu uvedeno, že pro výkrm slepic bylo použito speciální krmivo. Např. obohacené o selen, omega-3, jód…

Člověk, který nemá žádná zdravotní omezení a má pestrou stravu může pravidelně jíst 1-2 vejce denně.

 

Co všechno vyčteme z obalu a značení na vejcích?

Každé vejce, které koupíme v obchodě, musí být na skořápce označeno kódem. Tato povinnost značení vyplývá z legislativy v rámci EU. Tento kód se skládá ze 3-4 částí:

kód na vejci

1 druh chovu slepic= jakým způsobem jsou nosnice chovány

chov_nosnic

0= BIO tedy vejce nosnic chovaných za podmínek ekologického zemědělství

1= vejce nosnic ve volném výběhu

2= vejce nosnic chovaných v halách, nebo můžou být označeny taky jako ,,chovaných na podestýlce”

3= vejce nosnic chovaných v klecích

Chov slepic v klecích je ekonomicky nejvýhodnější. 90 % vajec na českém trhu pochází z klecového chovu. Avšak od roku 2027 bude v EU klecový chov nosnic zakázán.

CZ – druhý údaj kódu nám říká, kde byly slepice chovány. Je to tedy označení země původu vajec.

Původ vajec

Pozor! země uvedená na krabiččce/platu vajec může být odlišná od země uvedené na skořápce vajec. Země na krabiččce značí původ třídírny a balírny vajec. A může se stát, že třídírna nakupuje vejce od chovatelů ze zahraniční.

6280 – třetí údaj kódu je identifikace chovu, tedy registrační číslo hospodářství.

Odkud vejce pochází

Pomocí vyhledávače ,,chovu konzumních vajec” chovatele podle tohoto čísla dohledáte. Většinou také funguje, když do vyhledávacího okýnka ( např. google) zadáte např. CZ6280. V našem případě se jedná o drůbežárnu Unikom.

M hmotnost vajec (nemusí být vždy uvedeno přímo na skořápce, ale na obalu hmotnost vyznačená je).

hmotnost vajec
velikost vejce

Na krabičce musí být také uvedeno datum minimální trvanlivosti. Minimální trvanlivost prodávaných vajec je 28 dní, ale týden před jejím vypršením, musí být vejce stažena z prodeje, aby je spotřebitelé stihli doma zavčasu spotřebovat.

 

Správné skladování vajec

Vejce by se měla ideálně skladovat při teplotě 5-18 °C. Vejce po příchodu domů neomývejte. Omytám byste poškodili  ochranou vrstvu (kutikulu) a do vejce by se tak mohly dostat ,,zlé” mikroorganismy. Vejce uložte do lednice špičkou dolů, aby nedošlo ke smísení žloutku s bílkem – vejce by se tak rychleji zkazila. Vyberte co nejchladnější místo v lednici – vrchní či střední police, dvířka lednice nejsou pro skladování vajec ideální. Na tomto místě dochází ke kolísání teploty, vejce se pak můžou orosit a hrozí vznik plísní při dlouhodobém skladování vajec.

Na co si dát při nákupu vajec pozor?

  • Zkontrolujte na krabičce DATUM MINIMÁLNÍ TRVANLIVOSTI
  • Nekupujte balení vajec, kde je na krabiččce viditelné znečištění od prasklého vejce, nebo trusu.
  • Nekupujte vejce, která zapáchají.
  • Pokud nakupujete vejce na farmářských trzích, ověřte si od prodávajícího, za jakých podmínek byla vejce skladována a datum snášky. Vejce z malých chovů (do 50 nosnic) nemusí být označena.

Pokud se vám tento článek líbil, můžete jej sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Picture of Michaela Smolková

Michaela Smolková

Autorka článku, Ing. Michaela Smolková, specialistka na kvalitu potravin a výživu.
Vystudovala obor Chemie a technologie potravin na UTB ve Zlíně. Od roku 2011 pracuje v potravinářství v oblasti vývoje, zajištění bezpečnosti a kvality potravin. Od roku 2021 se také věnuje vzdělávání veřejnosti v preventivní výživě a výběru kvalitních potravin.

5 Comments

  1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  2. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  3. Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

  4. Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

  5. Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *