Kvalita potravin a výživa & recepty na každý den

Z ČEHO SE VYRÁBÍ LEDOVÁ TŘÍŠŤ? Obsahuje nebezpečná barviva?

Většina z nás si v těchto horkých slunečných dnech ráda dopřeje nějaké osvěžující potěšení. Mlsání v podobě lákavě barevné ledové tříště se těší velké oblibě u dětí i dospělých. Tato mrazivá dobrota však vedle svěží chuti v sobě ukrývá další ingredience.  Dnes vás vezmu na malou letní ochutnávku, kde spolu odhalíme, co všechno se může objevit v jednom kelímku s ledovou tříští

Z čeho se vyrábí ledová tříšť?

Komerční tříště, které v létě vidíte na každém kroku se zpravidla vyrábí z koncentrovaných sirupů a vody (ledu). Nenajdete v nich žádné čerstvé ovoce, ale za to docela velké množství cukru (klidně i 5 a více kostek v 200 ml pohárku) a různé druhy potravinářských barviv. Proto není ledová tříšť vhodná k doplňování pitného režimu, ale považujeme ji z výživového hlediska spíše za cukrovinku.

složení ledové tříště

Jsou potravinářská barviva obsažená v ledové tříšti nebezpečná?

Všechna potravinářská barviva, která jsou schválena a používána jsou pro člověka bezpečná.

EFSA tedy Evropský úřad pro bezpečnost potravin přísně kontroluje vliv přídatných látek a tedy i potravinářských barviv na lidské zdraví.  Sleduje a stanovuje maximální přípustné dávky pro každý druh barviva a potravinu. Výrobce potravin si tedy nemůže do výrobků přidávat barviva, jak se mu zlíbí.

Přestože jsou potravinářská barviva považována za bezpečná, některá z nich mohou u citlivých lidí způsobovat nežádoucí projevy jako jsou: bolest hlavy, zažívací potíže, alergické reakce či hyperaktivitu u dětí. Tyto nežádoucí účinky jsou spojovány zejména s těmito barvivy:

Tartrazin (E102)

Chinolinová žluť (E104)

Žluť SY (E110)

Azorubin (E122)

Ponceau 4R (E124)

Červeň alluna (E129)

Proto potraviny, které obsahují výše zmíněná barviva musí mít na obalu uvedenou doplňující informaci ,,mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“.

Možná si právě říkáte, proč jsou tedy tato barviva povolena a považována za bezpečná?  Během několikaletých výzkumů, kterým byla (a stále jsou) barviva podrobena, nebyla prokázána jejich škodlivost. Je ale fakt, že citlivější lidé mohou na tyto látky reagovat více, než ,,zdraví“ jedinci. U těchto lidí se mohou právě objevit nežádoucí účinky. Proto tato upozornění.

Dalším kontroverzním barvivem je tzv. ,,šmoulí modrá“, tedy E132 Indigotin a E133 Brilantní modř. I v těchto případech se ve výzkumech projevily nežádoucí účinky. Nicméně i v tomto případě dostupná data nejsou prozatím dostačující na to, aby se dalo barvivo považovat za škodlivé.

nebezpečná barviva

Všímejte si čistoty stánků a výrobníku ledové tříště

Ačkoliv krajští hygienici i kontroloři SZPI pravidelně kontrolují v letních měsících provozovatele stánků se zmrzlinou a ledovou tříští, nenechejte nic náhodě.  Nejčastější příčinou nevyhovující kvality ledových tříští bývá špatné nebo nepravidelně prováděné čistění a dezinfekce výrobníku. Proto si všímejte čistoty tohoto zařízení i obsluhy. Výrobník tříště by měl být chráněn před osluněním, přehřátím a nečistotami. Nedodržování hygieny a pravidelné  dezinfekce přístroje může vést množení bakterií způsobujících alimentární onemocnění – průjmy, zvracení apod….

jak vyrobit doma ledovou tříšť

Pokud si párkrát do roka dáte nějakou potravinu, která obsahuje syntetické potravinářské barvivo, pravděpodobně se vůbec ale vůbec nic nestane 🙂 Spíš bych zvážila nákup těchto potravin především z toho důvodu, že dobarvované potraviny nejsou obvykle příliš nutričně hodnotné ( v případě ledové tříště – velké množství cukru). Takové potraviny by tedy neměly tvořit základ našeho jídelníčku. V ledové tříšti nenajdeme žádné nebezpečné škodlivé látky. Na druhou stranu, můžeme určitě zvolit lepší varianty tříští – např. dobarvované přírodními barvivy, nebo úplně nejlépe, osvěžit se raději ledovou tříští z mražené ovocné dřeně, bez přidaného cukru.

Pokud se vám tento článek líbil, můžete jej sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Picture of Michaela Smolková

Michaela Smolková

Autorka článku, Ing. Michaela Smolková, specialistka na kvalitu potravin a výživu.
Vystudovala obor Chemie a technologie potravin. Od roku 2011 pracuje v potravinářství v oblasti vývoje, zajištění bezpečnosti a kvality potravin. Dále se věnuje vzdělávání veřejnosti v preventivní výživě a výběru kvalitních potravin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *