Základní recept na jáhlovou kaši, kterou si můžete různě obměňovat ovocem a ořechy dle chuti.
Jáhlová kaše s pomeranči, pekanovými ořechy a dýňovým pyré
Jáhly (a obecně obiloviny) jsou pro nás především zdrojem sacharidů, takže potřebujete kaši doplnit ještě bílkovinami – mléko, tvaroh, řecký jogurt, silken tofu, protein. Důležité jsou také tuky – ideálně dejte přednost rostlinným tukům, tedy např. ořechům a semínkám.
Jáhly nejsou příliš velkým zdrojem vlákniny (výhoda při přípravě pokrmů pro malé děti), tu můžete doplnit pomocí čekankového sirupu, chia semínek, ovocem a zeleninou.
Dnes mám pro vás základní recept na jáhlovou kaši, kterou si můžete různě obměňovat ovocem a ořechy dle chuti.
Kaše:
Na dozdobení
Postup:
Jáhly spařte 2-3 x pod tekoucí horkou vodou, abyste se zbavili nahořklé chuti.
Jáhly dejte do kastrůlku, zalijte mlékem, přidejte špetku soli a koření.
Směs přiveďte k varu a na mírném ohni vařte pod pokličkou asi 15-20 minut doměkka. Jáhly by měly být měkké, kašovité a mléko vyvařené. Pokud máte raději hladší konzistenci, můžete kaši rozmixovat pomocí tyčového mixéru.
Do kaše nakonec vmíchejte řecký jogurt (tvaroh, Skyr) a podávejte s ovocem, oříšky, oříškovým máslem či semínky.
Porce 4
- Množství na porci
- Kalorie 516kcal
- % Denní hodnota *
- Celkový tuk 16g25%
- Celkový obsah sacharidů 67g23%
- Vláknina 10g40%
- Bílkovina 22g44%
* Při sestavování velikosti ukázkových porcí vycházím z referenčního příjmu 8400kJ/2000 kcal. Což je z toho důvodu, abych mohla vypočítat nutriční hodnotu porce. Nezapomeňte prosím, že každý máme jiné nároky na výživu a navíc není v tomto zohledněn celkový počet porcí za den. Ukázky slouží pouze pro inspiraci, jak si sestavit nutričně vyvážené jídlo. Velikost porce si prosím upravte podle vašich potřeb. Př sestavování receptur vycházím z obecných výživových doporučení, nicméně není mým cílem sestavit dokonalý recept, ale to, aby jídlo obsahovalo všechny důležité živiny, pokud možno v optimálním poměru a hlavně, aby chutnalo. Nutriční hodnotu jídla následně přepočítávám v nutričním programu, pouze proto, abyste si dokázali udělat představu o jeho výživové hodnotě. K sestavení vyváženého jídelníčku rozhodně nepotřebujete denně počítat kalorie a gramy živin. Nikdo nemá dokonalý jídelníček, ani já, ani žádný odborník na výživu, to ani není cílem ;-)